Перейти до контенту

Бізнес-ідея франшиза: як новачкові відкрити свою справу і не прогоріти

Франшиза та франчайзинг – що це таке? Якщо сказати в двох словах, то –це комерційна діяльність, здійснювана під іменитим і відомим брендом власника бізнесу, тобто франчайзера. А також покупцем франшизи, його називають франчайзі, який робить внесок грошей за те, що буде вести свій бізнес від імені відомого бренду. Для підприємця новачка це дуже вигідно, бо він всю свою комерційну діяльність буде будувати під відомим брендом, тому йому не потрібно завойовувати популярність.

Але, тут є одна умова – франчайзі повинен буде працювати тільки відповідно до концепції, визначеної франчайзером, який надає йому свою технологію і бізнес-концепцію.

 Діяльність обох сторін регулюється договором франчайзингу, який є підставою для встановлення даного виду співпраці.

Підписаний договір і комерційні зв’язки між сторонами – називається франшизою.

Що таке франшиза і як на ній заробити новачкові

Бізнес-ідея франшиза: як новачкові відкрити свою справу

Також варто знати, що існують різні види франшизи, які розрізняють залежно від прийнятого критерію. Але, сьогодні поширення набули два типи франчайзингу:

1). Бізнес-формат

Це копія працюючого бізнесу. При цьому власник бізнесу дає право покупцеві використовувати всі напрацювання бренду і перевірену і відпрацьовану систему ведення бізнесу. В цьому випадку франчайзі отримує навчання, консультації, поради та допомогу в створенні маркетингу і системи успішної роботи.

2).  Франчайзинг з продажу продукції (дистриб’юторство)

У цьому випадку власник бізнесу продає покупцеві можливість працювати самостійно. Тобто він може на свій розсуд продавати конкретний товар будь-якими способами, але на певній території.

  1. Розбивка франшизи за видами бізнесу

Основним критерієм, що відрізняє види франшизи, є розподіл її за видами бізнесу. При цьому розрізняють:

  • дистриб’юторську франшизу – франчайзер надає свою інноваційну технологію в частині асортименту товару і знання про його реалізацію. Таким чином, франчайзі продає товари під ім’ям відомого бренду;
  • сервісна франшиза – франчайзі передає ноу-хау в області процедур наданих послуг. Франчайзі управляє сервісною точкою під відомим брендом.
  1. Ідея бізнесу по франшизі: розбивка франшизи за типом ноу-хау

Ще одним критерієм поділу франшизи може бути вид ноу-хау. У такій ситуації бувають:

  • франшиза на розповсюдження продукції. В цьому випадку надається ноу-хау, що охоплює тільки асортимент продукції або послуг;
  • франшиза бізнес – концепція – в такій ситуації передане ноу-хау єдиний спосіб розвитку бізнесу.
  1. Поділ франшизи за рахунок організації системи

 Франшиза також може бути класифікована з точки зору організації системи управління.

При цьому розрізняють:

  • пряма франшиза, яка на сьогоднішній день є найпростішим способом почати франчайзинговий бізнес. У такій ситуації обидві сторони, тобто франчайзер і франчайзі, укладають один з одним пряму угоду франчайзингу. Важливо й те, що франчайзер зобов’язується самостійно контролювати співпрацю, а також надавати допомогу – консультації, навчання співробітників франчайзі та рекламну і маркетингову діяльність;
  • множинна франшиза, при якій франчайзі, підписуючи договір франчайзингу, зобов’язується створювати додаткові точки мережі на певній території. В результаті він стає багаторазовим франчайзі. Але тут необхідно розуміти, що кількість споруджуваних об’єктів строго визначено в угоді франчайзингу;
  • майстер-франшиза, тобто модель, при якій підприємець, який купив бізнес має право на використання секретів бренду в певній галузі.
  1. Що включає пакет франшизи?

У контексті франчайзингової моделі існує також поняття франчайзингового пакету.

 Що це означає? Пакет франшизи є найповнішим набором усіх документів, що стосуються франшизи, оскільки він охоплює всю концепцію ведення бізнесу, надану франчайзером.

Він включає, серед іншого:

  • використання товарного знака франчайзера;
  •  секрет виробництва;
  •  керівництво по експлуатації виробничої бази;
  •  перелік асортименту  послуг, які власник бізнесу передає франчайзі;
  •  визначення плати за франшизу і механізму її розрахунку.
  1. Як виглядає договір франшизи

 Уже згадувалося, що підставою для ведення бізнесу на основі франшизи є укладення франчайзингового договору з власником бізнесу, що надає свою бізнес-модель покупцю. Також варто знати, що це безіменний договір, тобто нема є ніякого спирання на законодавчу базу.

Його положення засновані на принципі вільної угоди, яка допускає вільне формування змісту і вільний вибір підрядника.

З цієї причини не існує строго визначеної моделі договору франчайзингу, оскільки саме франчайзер самостійно вирішує, що повинно бути включено в цю угоду.

Однак в договір обов’язково повинні входити:

  • визначення ключових термінів, що фігурують в змісті договору;
  • положення про укладення угоди;
  • права і обов’язки франчайзера і франчайзі;
  • визначені способи розірвання договору із зазначенням можливих причин.
  1. Позитивні та негативні сторони франшизи

Франчайзинг – це бізнес-модель, яка має як плюси, так і мінуси.

Позитивні моменти у роботи франчайзі включають:

  • використання перевіреної бізнес-системи. Різні дослідження доводять, що бізнес, заснований на франшизі, є більш стабільним і рідше зазнає невдачі;
  • головну роль успіху франшизі є навчання та ділова допомога від франчайзера. Підприємець новачок може розраховувати на повну підтримку в роботі з боку партнерів вже працюючої мережі, що значно полегшує ведення бізнесу;
  • зниження ризиків. Бізнес на основі франшизи – це перевірена справа, яка вже завоювала визнання клієнтів. Тому ризик набагато нижче, ніж в разі виведення на ринок нових продуктів або послуг;
  • скорочення витрат на рекламу і маркетинг – ці витрати несе власник франшизи і працююча мережа, яка відповідає за рекламні кампанії.

Як вже говорилося, у франшизи є і мінуси.

Що можна сюди включити? Перш за все, це:

  • контроль власником бізнесу за роботою франнчайзі. При запуску франшизи слід діяти відповідно до концепції встановленої власником бізнесу і діяльності мережі, який її перевіряє на постійній основі;
  • комісійні – всі пільги по франшизі повинні бути оплачені у вигляді комісій за франшизу;
  • відсутність можливості формування власного бренду. Хоча підприємець діє від свого імені і за свій рахунок, але він будує бренд працюючої мережі;
  • ризик не продовження договору. Тут слід розуміти, що договір франчайзингу укладається на певний термін, а це вже ризик того, що франчайзер може його не продовжувати.

Резюме

Як бачимо зі статті , франшиза – це вибір, який має як плюси, так і мінуси.

Перш ніж прийняти рішення про ведення бізнесу на основі співпраці з мережею, слід ретельно проаналізувати свої можливості, а також потенційні можливості і загрози.

Також варто ретельно вибирати галузь, в якій зможете успішно працювати, тому що сьогодні франчайзера можна знайти практично в кожній ніші ринку.

Підприємство з надання електромонтажних послуг

Як створити страусину ферму – бізнес-ідея для села

Бізнес-ідея – саморобні свічки ручної роботи

Коментарі 1

Залишити відповідь