Перейти до контенту

Бізнес-ідея коворкінг: що це таке і як на цьому заробити

Коворкінг – це геть нове (англійське) слово в нашому лексиконі, яке з’явилося декілька років тому. Якщо перевести з англійської мови, то  coworking – це співпраця багатьох людей з різною зайнятістю в загальному приміщенні, ще його називають колективний офіс (англ. coworking space).

Світ навколо нас швидко змінюється, як під впливом новітніх  технологій, так і під впливом швидкої еволюції суспільства.

Способи підтримки відносин з близькими людьми, відпочинок і проведення вільного часу, а також робота – все це змінюється протягом життя всього одного покоління. Одним із прикладів цього процесу є коворкінг.

Слово, яке в минулому столітті було відомо лише фахівцям, тепер воно вживається в розмовах ділових людей практично щодня.  Коворкінг – це революційні зміни в житті й діяльності багатьох підприємців у найближчі роки. Тому, хто планує відкривати свою справу й взяти за ідею саме коворкінг, бо ця ніша практично вільна, варто дізнатися про це більше в статті.

Що таке коворкінг, як працює стіл в оренду, його переваги й недоліки

Бізнес-ідея коворкінг

Цей термін запозичений з англійської мови, адже саме США і Великобританія вважаються родоначальниками коворкінгу.

Це слово в перекладі з англійської означає – працювати разом. На практиці це виглядає як оренда приміщення для офісу підприємцям, вони його спільно використовують.

Однак це зовсім різні люди, які працюють самі на себе і отримують послуги у вигляді оренди одного чи декілька столів у одному приміщенні.

Їх усіх об’єднує спільний відкритий простір, робочий стіл, принтер, кавоварка, кімната для відео конференцій та багато інших зручностей, якими спільно можуть користуватися підприємці-орендарі.

Для того щоб зрозуміти, чому народилася ідея коворкінгу, необхідно спочатку згадати феномен фрілансу. До речі цей термін теж з’явився зовсім недавно й прийшов наш побут з англійської мови.

 Фрілансери – це вільнонаймані працівники, які працюють віддалено, їх кількість стрімко зростає з кожним роком. Це люди, які обирають самозайнятість замість роботи на повний робочий день.

Вони часто мають вузькоспеціалізовану професію і практичні навички, завдяки яким вони можуть надавати свої послуги в Інтернеті.

У більшості випадків вони навіть не зустрічаються зі своїми клієнтами. Все робиться через Інтернет. Тому їм не потрібні великі офіси та складні інструменти. Все, що їм потрібно, це письмовий стіл і комп’ютер з потрібним програмним забезпеченням.

На перший погляд такий спосіб роботи здається дуже зручним. Багато людей працюють віддалено з дому, і можуть сидіти за комп’ютером навіть в халаті.

Але проблема в тому, що в довгостроковій перспективі ця ситуація викликає деякі проблеми. Самозайняті люди поступово ізолюють себе від суспільства й від світу.

Їм стає з кожним днем важко будувати особисті чи ділові стосунки, сидячи цілий день у власній вітальні.

Коворкінг для фрілансерів вирішує ці проблеми. Офісні приміщення, призначені як для них, так і для мікропідприємств з самозанятою особою – підприємцем.

Як коворкінг працює на практиці?

Для оренди робочого столу треба знайти коворкінг-офіс в тій локації яка вас цікавить. Далі вивчаєте умови оренди, якщо вас все влаштовує підписуєте договір на оренду робочого столу.

Однак це не обов’язково має бути довгостроковий договір, як у випадку з орендою класичного офісного приміщення. Тут можна зробити замовлення та забронювати робочий стіл, наприклад, на один місяць.

Є такі умови оренди офісного місця, як оренда столу навіть на кілька годин. Що надзвичайно вигідно, бо коворкінги дають можливість працювати 24 години на добу.

Підписуючи угоду орендар отримує доступ до робочого столу, до туалетів, спільної кухні, мережі Wi-Fi та оргтехніки.

У багатьох випадках є також кімнати для відео конференцій. Звичайно, є певні обмеження, наприклад, не можна роздрукувати енциклопедію на загальному принтері, не можна забронювати конференц-зал на цілий день, чи в будь-який час.

Коворкінг – переваги та недоліки

Коворкінг, як і будь-який вид бізнесу, має свої плюси і мінуси. З ними варто ознайомитися, щоб мати повне уявлення про ситуацію перед тим, як орендувати приміщення в такому типі офісу.

1). Безсумнівним плюсом є організація балансу між роботою та особистим життям. Підприємець чи фрілансер може чітко розподіляти свій час між домом та роботою.

2). Робочі інструменти, які знаходяться в орендованому офісі, зменшують спокусу фрілансера заглянути в робочу пошту, як то кажуть «на хвилинку» ввечері, а просидіти до ранку.

3). Тут можна встановити режим праці та відпочинку. Це працює і у зворотний бік, тобто в офісі можна повністю зосередитися на роботі, бо там панує робоча атмосфера.

4). Коворкінг – це ще й значна економія коштів. Оренда класичного офісу, особливо у великих містах, часто є витратами, які перевищують фінансові можливості фрілансера.

Інша справа орендувати один стіл, який можна орендувати тільки на потрібний термін виконання роботи, і відмовлятися від оренди, коли він більше не потрібний.

5). Нема проблеми з доступом до оргтехніки. Найчастіше в коворкінг-офісі стоїть великий багатофункціональний пристрій, який швидко друкує сторінки паперу.

Те саме стосується відеоконференцій. Розмови з клієнтами з дому не виглядають серйозними, якщо собака гавкає у фоновому режимі або звучить улюблена пісня вашої дочки.

У цьому офісі можна використовувати ізольоване приміщення для проведення відеоконференції. Це позитивно позначиться на іміджі автора.

У цьому випадку коворкінг в порівнянні з бібліотекою, кафе або власним салоном однозначно виграє.

Коворкінг чи є недоліки?

1). Не у всіх є можливість зосередитися в галасливому середовищі колег. Ви коли не будь намагалися придумати креативний слоган для рекламної кампанії, коли чуєте гучні телефонні дзвінки з різних сторін? Тут потрібно трохи удачі щоб знайти людей, які будуть поважати тишу в загальному робочому просторі.

2). Необхідно також враховувати відсутність конфіденційності. Якщо конференц-зал зайнятий, то всі переговори прийдеться вести в оточенні інших людей.

3). Графічні творіння, дизайн упаковки, контракти з клієнтами, новостворені додатки — все на вашому моніторі і столі буде в полі зору інших фрілансерів.

4). Ще одним недоліком офісів є їх стандартизація. Зазвичай буває складно умовити власників дати дозвіл на те, щоб вони адаптували офіс під потреби орендаря навіть в невеликій частині.

Так що якщо вам потрібен великий спеціалізований принтер або знайти місце для невеликої фотостудії, то домовлятися доведеться довго.

Коворкінг для молодих компаній

Чи варто рекомендувати коворкінг компаніям, які тільки починають свій бізнес? Однозначно, так.

Хоча б тому, що підприємці повинні постійно розвивати свою мережу контактів, які відкривають двері багатьом діловим можливостям.

Коворкінг допомагає будувати такі відносини. На жаргоні підприємців це явище іменується нетворкінгом (спілкування між фахівцями в неформальній обстановці).

Мережа ділових контактів зазвичай вибудовується протягом багатьох років. Спільні проекти, участь в конференціях, тренінгах, інтеграційні поїздки – все це допомагає підприємцям заводити близькі знайомства, які рано чи пізно виливаються в нові замовлення і контракти.

Коли підприємець чи фрілансер починає працювати в коворкінгу, перші кілька днів він оточений незнайомцями. Але через кілька тижнів з’ясовується, що хлопець, що сидить навпроти вас, — менеджер проектів, який працює в міжнародних корпораціях, жінка поруч з вами – талановитий юрист, а за кавою ви знайомитеся з командою людей, які допоможуть просунути ваш бізнес.

Таким чином, створюється мережа контактів у реальному житті, яка може коштувати більше, ніж десятки віртуальних знайомств на таких порталах, як Linkedin чи Facebook.

Деякі коворкінг-офіси допомагають створити стосунки. На дошках розміщені візитки людей, які працювали в минулому або досі працюють. Вони часто супроводжуються коротким портфоліо та контактними даними.

Звичайно, важко очікувати, що оточення працюватиме на вас у благодійних цілях. Але серед людей різної спеціалізації часто виникає можливість бартерних послуг. Вам потрібен юридичний аналіз договору з новим клієнтом? Хтось може зробити це за вас в обмін на розробку свого веб-сайту.

Ринок коворкінгів в світі й в Україні

Коворкінг, безсумнівно, за кілька років змінив ситуацію на світовому ринку оренди офісних приміщень. Нові офісні будівлі проектуються з урахуванням площі, адаптованої до потреб короткострокової оренди.

За останні роки кількість коворкінгів у світі збільшилася на 400%. Останнім часом зберігається сильний висхідний тренд. Найбільші коворкінг-центри, такі як Нью-Йорк, Лондон або Берлін, є домом для потужних операторів, які керують сотнями тисяч квадратних метрів гнучких орендних площ.

В Україні цей процес розвивається дуже повільно, а значить практично відсутня конкуренція.

Спочатку це була нішева діяльність. В основному це були приватні та  багатоквартирні будинки.

В даний час тільки у Києві в розпорядженні фрілансерів і мікропідприємств знаходиться майже 25 коворкінгів. У Львові – 9, у Дніпрі – 8, інших областях менше, але передбачається, що до кінця цього року пропонована площа подвоїться.

Ось список коворкінгів де можна підприємці зможуть пережити суворі часи в Україні, деякі офіси з генераторами та Starlink:

  1. ·       Kooperativ – Київ 20 доларів на день;
  2. ·       TheSpace – метро «Дарниця», оплата від 350 грн на день;
  3. ·       HUB 4.0 CAMPUS – Київ  за місяць 4770 грн;
  4. ·       Anthill Space – Київ від 300 грн на день;
  5. ·       Peremoga – вартість послуг від 600 грн на день;
  6. ·       Coworking Futura – Львів плата від 20 баксів за день;
  7. ·       W-WorkSpace Coworking – Львів за послуги від 8 доларів;
  8. ·       Startup Depot – Львів, вартість 15 зелених;
  9. ·       Territory Coworking – Львів, за день  250 грв;
  10. ·       Myglobal Workspace – Львів, вартість 350 грв.

Резюме

Зі статті видно, що ця бізнес-ідея заслуговує на увагу, тому що цей ринок практично вільний і чекає бізнесменів, які зможуть тут гарно заробляти.

Коворкінг – це також спільнота, яка часто підтримує колег у важкі часи. Коли ви працюєте вдома і зазнаєте невдачі в бізнесі, ви залишаєтесь наодинці з цим.

Злагоджена команда в офісі – це можливість поговорити і випустити пар. Всупереч видимому, така підтримка при веденні бізнесу дійсно важлива.

Як розпоряджатися грошима грамотно, щоб розбагатіти

Бізнес-ідея: кейтеринговий бізнес на колесах

Машинна вишивка як ідея для заробітку