Про ті особливості, які присутні при організації бізнесу в провінції, вже писав, а тепер хотілося б перейти до практики і згадати про такі ідеї малого бізнесу, які реально організовувалися в невеликих містах і не просто організовувалися, а й успішно функціонують і сьогодні можуть вважатися успішними ідеями малого бізнесу в Україні.
Звичайно, до ідей бізнесу в маленькому місті можна віднести ту ж нову ідею бізнесу по горизонтальному бурінню і частину ідей бізнесу в сільському господарстві. Але сьогодні хочу сконцентрувати Вашу увагу на ідеї бізнесу для невеликих або маленьких міст у вигляді організації цеху з пошиття одягу, чохлів та інших речах, де головним устаткуванням служить швейна машина.
Якщо розглянути ринок пошиття одягу і інших аксесуарів то можна відразу сказати, що номенклатура продукції, яку можна виробляти в такому цеху величезна. Коли в перший раз всерйоз зіткнувся зі швейним виробництвом, був просто вражений рівнем націнки і реальною собівартістю тих речей, які ми з Вами купуємо на ринку. Достатньо просто зауважити, що велику кількість «гарних» речей, в том числі и фірмових шиють в Туреччині (це практика так званих бутіків), а більш дешеві їдуть до нас з Китаю, при цьому ті ж турки не мають нічого такого, чого не має у нас, а китайці виграють тільки по рівні заробітної плати, хоча у них вона не набагато менша.
Приклад, одним з перших товарів, який збирався шити цех, організацією якого займалися, були жіночі капелюшки та беретики, відразу обмовимося я не зовсім розбираюся у видах і назвах, за фактом розрахункова собівартість беретику на виході зі швейного цеху дорівнювала приблизно 5 доларам (ціни свідомо перекладаю в долари для більш адекватного сприйняття реальної вартості). При цьому вже через пів року такий беретик побачив на прилавках магазина в рідному місті з вартістю в 20 доларів. При цьому в розрахункову собівартість (5 баксів) увійшли всі витрати цеху плюс заробітна плата і рентабельність 25%, єдине що не входило у вартість це амортизація обладнання. У подальшому така величезна маржа в 200-400% підтверджувалася і на безлічі інших виробів – кофтинки, брюки, жіночі та чоловічі рукавички, чохли для мобільних телефонів і так далі.
Але звичайно існує і кілька невеликих або великих проблем при реалізації даної ідеї бізнесу в маленькому місті
Перша і найбільш велика проблема це пошук ринків для збуту продукції, звичайно можна піти примітивним шляхом і зробивши продукцію намагатися розпродати її реальним торговцям, але такий шлях практично не реальний. Більш оптимальний варіант це пошук великих оптовиків одягу та укладання договорів безпосередньо з ними і виробництво продукції під їх конкретні замовлення. Для цього знадобитися терпіння і вміння вести переговори. Одне можна сказати точно, що в даному бізнесі сподіватися на реалізацію продукції від бізнес ідеї на території самого маленького міста просто не доводитися. До речі в Україні є реальні приклади як з невеликого полу легального цеху вдавалось створити великий бізнес, наприклад виробництво дорожніх сумок.
Друга це закупівля обладнання, за фактом вартість самих швейних машин, оверлок і іншого устаткування досить висока, наприклад, мінімальна вартість оверлока 250-300 доларів, а найдешевша швейна машина з промисловими характеристиками китайського виробництва затягне не менше 200 доларів. І так далі, тобто існує два варіант це початок бізнесу з капіталом в 10-15 тисяч доларів або ж пошук замовників, які готові надати обладнання в лізинг. Остання схема широко використовується на напівлегальному швейному ринку. По суті все просто знаходите великого оптовика і він дає Вам машини при цьому він же дає замовлення і встановлює свої ціни на покупку Вашої продукції. Власне останній пункт найнеприємніший так як фактично Вам залишають мінімальну націнку, з іншого боку у Вас є власний бізнес і з часом цілком реально організувати повністю свій цех купивши своє власне обладнання. Звичайно, використовуючи схему лізингу потрібно тримати «ніс по вітру», але в двох з трьох цехів, які я допомагав організовувати, данна схема спрацьовувала і вже сьогодні обидва цеху працюю успішно. Один правда так і використовує давальницьку схему роботи, а от другий повністю відмовився і перетворився на досить велику фірму з значними оборотами і власним обладнанням. Так що вся справа в умінні налагодити та організувати подібний бізнес. Зазвичай за умовами такого лізингу через певний час роботи машини залишаються цеху (коли відпрацюєте), хоча можливі й варіанти.
Справедливості заради наведу ще одну схему організації такої ідеї бізнесу в маленькому місті це так зване використання надомниць, в моїй практиці стикався і з таким способом ведення бізнесу. Суть досить проста, укладалися договори з швачками і їм передавалися швейні машини і матеріалу, а вони вже працювали вдома і віддавали готову продукцію. Плюси бізнесу очевидні, немає необхідності в оформленні працівників, практично немає проблем з контролюючими органами як власне і зі сплатою податків, так само не потрібно приміщення і так далі. Але існує і ряд проблем це і контроль за обладнання (хоча були випадки коли швачки працювали і на своїх) і найголовніше дуже великі проблеми з якістю і найголовніше швидкістю роботи таких надомниць. Подібна практика є і зараз хоч і відходити вже в небуття, в основному таким чином у нас шиють постільну білизну, при цьому самих різних марок починаючи від невідомих закінчуючи повноцінним «італійською» білизною. Взагалі надомниці це повністю чорний ринок.
Плюси такого провінційного бізнесу тобто бізнесу в невеликих містах або маленьких очевидні, невеликі витрати на швачок та оренду, мінуси необхідність пошуку оптових компаній і досить великі вкладення в устаткування.
Найголовнішим нюансом при реалізації даної ідеї бізнесу в маленькому місті є якість продукції, тобто якщо цех хоче стати успішним і пропрацювати довго і найголовніше приносити прибуток, власник повинен дуже багато уваги приділяти саме якості пошиття своєї продукції. До речі третій цеху збанкрутував саме через причини низької якості, серед оптовиків пішла недобра слава про погану якість пошиття і у нього просто зникли покупці. А висновки робіть самі. Ну і звичайно не варто забувати про складання бізнес плану, планування це успіх будь-який бізнес ідеї – починаючи від тривіальних ідей малого бізнесу до самих звичайних ідей підробки
Як створити малий бізнес в Україні
Бізнес-процес по створенню власної справі
[…] Пару ідей бізнесу в маленькому місті […]