Планування домашнього бюджету часто пов’язане з копіткою працею і вимагає елементарних знань у цій ніші. Крім того доведеться скористатися деякими фінансовими інструментами, про які дізнаєтеся зі статті. Але, як би там не було, оптимізація доходів і витрат допоможе уникнути фінансових проблем. В інтернеті можна знайти багато простих методів структурування витрат без консультації фінансових фахівцем або вивчення бухгалтерського обліку за підручником економіки. Як правильно спланувати домашній бюджет?
Як спрогнозувати нерегулярні витрати і не перевищити встановлений бюджет сім’ї, читайте в статті.
Способи оптимізації сімейного бюджету: ТОП-4 методи планування витрат
Відповідно до теорії консультанта з особистих фінансів Дейва Ремсі, «Бюджет сім’ї сам говорить вашим грошам куди йти, замість того, щоб згадувати, куди вони пішли самі по собі».
Важливе визначення американського підприємця закликає взяти під контроль свої витрати, а також розумно планувати покупки і вкладення грошей, а не просто документувати понесені витрати.
Як зазначає Міхал Шафранскі, автор книги «Фінансовий ніндзя», домашній бюджет – це, якщо сказати простими словами, планування майбутнього.
Домашній кошторис і оптимізація витрат
Регулярний запис витрат має важливе значення при плануванні сімейного бюджету. Це може допомогти зрозуміти свої купівельні звички, і приймати правильні фінансові рішення для того, щоб свідомо робити заощадження і накопичення.
Для цього слід збирати всі чеки за щоденні покупки – навіть на невеликі суми. Бо вони тільки здаються невеликими витратами, а в більш широкій перспективі виявляються величезними цифрами, які мають велике значення при розрахунку прибутків і збитків.
Звіти, підготовлені на основі інвентаризації витрат за кілька місяців – це надійний матеріал для складання домашнього бюджету, який допоможе в плануванні витрат і взяття під контроль стан свого гаманця . Для його написання знадобиться тільки аркуш паперу і ручка.
- Крок перший – поточні витрати
Почніть планувати свій бюджет зі зведення ваших доходів. Щоб правильно розрахувати кошти, що знаходяться у вашому розпорядженні, добре було б враховувати дохід за останній місяць і очікувані гроші, які будуть зараховані на ваш рахунок найближчим часом.
Після оцінки прибутку необхідно приступити до оцінки очікуваних витрат. Тут відбувається градація на так звані постійні витрати і спонтанні витрати. Постійні – це регулярні витрати, які йдуть на життя, такі як:
- орендна плата за квартиру;
- плата за електрику, газ і воду;
- абонентна плата за телебачення та інтернет;
- витрати на паливо для автомобіля;
- купівля проїзного квитка на громадський транспорт;
- відвідування продуктових і промтоварних магазинів;
- плата за навчання в університеті або вартість постійних позакласних заходів для дітей,
- розваги та відпочинок – щомісячна сума, що виділяється на культурне і суспільне життя.
Коли список запланованих витрат готовий, його слід порівняти з розміром зарплати. У баланс у плані прибутків і витрат повинен бути позитивним. А, прожитковий мінімум повинен становити максимум 60% від очікуваного доходу. Якщо цього не відбувається, слід уважно проаналізувати список запланованих витрат.
- Крок другий – нерегулярні витрати
Крім постійних витрат в бюджет сім’ї включаються нерегулярні витрати, тобто разові покупки і заходи, здійснювані не систематично, а через певні проміжки часу. До них відносяться, серед іншого:
- додаткові освітні курси та репетиторство;
- купівля одягу, взуття та аксесуарів;
- візити до лікарів і витрати на ліки;
- літні поїздки на відпочинок і поїздки дітей в табори;
- ремонт квартири;
- страхування та технічний огляд транспортних засобів;
- випадкові подарунки на свята і день народження;
Непостійні витрати, на відміну від постійних витрат, слід планувати на рік. Якщо покупки здійснюються щоквартально, важко оцінити щомісячні витрати, тому краще поглянути на них в перспективі.
Наприклад, виділяючи щокварталу 1 500 гривень на навчальні курси або на репетиторів для дітей, простіше планувати витрати на освіту на рік, які в цьому випадку складуть 6 000 гривень.
Сума всіх нерегулярних грошових витрат на рік являє собою мінімальний розмір грошей, які необхідно заощадити протягом поточного року. Таким чином, планування витрат є показником для економії грошей. Якщо розділити загальну суму разових витрат на 12 місяців, то вийде цифра, на яку слід орієнтуватися щомісяця.
- Крок третій – план збереження бюджету
Якщо скласти регулярні витрати і передбачуваний розмір нерегулярних витрат, то вийде максимальний сімейний бюджет.
Кількість грошей, які залишаються після вирахування місячного бюджету із зарплати, являє собою суму грошової економії за місяць. Експерти рекомендують ще на початку планування витрат визначити мету економії, тобто те, на що можна витратити надлишки коштів.
При відсутності конкретної мрії про покупку якихось речей, ці гроші можна включити в статтю разових витрат або використовувати для створення резервного фонду.
- Спосіб 4 конвертів (метод Макса Крайнова)
Автор методики правильного складання бюджету, експерт ведення бізнесу, Макс Крайнов. Він пропонує таку специфіку складання сімейного бюджету:
- щомісяця відкладайте до 10% грошей від загального доходу на формування фінансової подушки;
- в першу чергу виділяйте гроші на постійні платежі – комуналка, платежі по кредитах, на транспорт та інше;
- Залишок грошей розподіліть в чотири конверти – це сума, яку можна витратити на непередбачені витрати на тиждень.
Витрачати протягом тижня більше запланованих грошей заборонено. У разі, коли протягом тижня витрачено менше грошей, то залишок можна додати до фінансової подушці або покласти в конверт на наступний тиждень. Можна також витратити за своїм бажанням.
Переваги запропонованого методу:
- гарантує фінансову стабільність і передбачає можливість формувати резерви;
- виключає виникнення боргів;
- стимулює правильний підхід до поточних витрат.
Резюме
Складання домашнього бюджету- це запорука фінансового успіху.
Після того, як ви освоїте складання щомісячного бюджету, ви можете приступити до створення річного плану, що складається з вашої річної зарплати, річних разових виплат і декількох щомісячних сімейних бюджетів.
Якщо вас не влаштовує сума економії за рік, варто переосмислити всі витрати – постійні і непередбачені, та поміркувати як можна їх скоротити .
Ключ до фінансового успіху криється в деталях, тому так важливо збирати всі отримані чеки.
Добре складений план доходів і витрат, дозволить втілити в життя, без жертв і стресу, свою маленьку або велику мрію.
Де шукати гроші для відкриття бізнесу
Створення штучного попиту на товар
[…] Планування сімейного бюджету […]