Перейти до контенту

Що потрібно враховувати під час аналізу бізнес-ідеї

Якщо у вас виникла ідея для бізнесу, не поспішайте робити якісь кроки для негайного її втілення – сядьте, глибоко зітхніть та спокійно проаналізуйте весь задум ще раз. Можливо, ви просто думаєте, що вона геніальна і сама по собі справа коштуватиме мільйони. А може, її ще слід доопрацювати? Наскільки високою є ймовірність повторних покупок у вибраній вами сфері?

Залучення нового клієнта обійдеться в кілька разів дорожче, ніж утримання інтересу постійного. Успіх компанії у довгостроковій перспективі визначається лояльними та надійними клієнтами.

Наскільки доступною є категорія продуктів, яку ви хочете запропонувати?

Подумайте, чи потрібно вам вплутуватися в справу з досить високою конкуренцією. Наприклад, навіщо покупцю витрачати час та гроші на доставку товару з вашого інтернет-магазину, якщо він може купити його поряд із будинком?

Чи суттєво відрізняються ціни у звичайних магазинах від цін в Інтернеті?

Серйозно подумайте над тим, чи зможете ви працювати з досить високою маржою і чи не доведеться в майбутньому вдаватися до найгіршої з можливих форм конкуренції – цінової конкуренції, яка здатна знищити будь-яке починання.

Чи достатньо велика ринкова ніша, в якій ви плануєте працювати, щоб мати можливість розширювати своє підприємство?

Без клієнтів немає бізнесу. Оцініть обсяг вашого сегменту ринку. Дізнайтеся, скільки потенційних покупців можуть зацікавитися пропонованим вами продуктом – це дозволить вам підготувати відповідну стратегію виходу ринку і вплинути на розвиток фірми загалом.

Кому конкретно ви пропонуватимете свої товари чи послуги?

Всупереч простоті, що здається, це дуже важливе питання. Цільова група може сильно відрізнятися за віком, статтю та іншими критеріями. Вам необхідно знати точно, кому ви адресуєте свою пропозицію, щоб ефективно персоналізувати її та створити найкраще рекламне посилання.

Що ви знаєте про свого цільового покупця?

Дізнайтеся, чого насправді хочуть і чого потребують ваші клієнти. Немає сенсу пропонувати комусь Mercedes, якщо йому потрібний лише Fiat Panda.

Хто ваші конкуренти?

Будь-яка компанія має конкурентів – як прямі, і непрямі. Щоб залишатися на ринку та успішно розвивати своє підприємство, вам необхідно досконально дізнатися про суперників. Життєво необхідно з’ясувати які їх стратегії та цілі. Будьте готові до безкомпромісної боротьби, оскільки конкуренція над ринком часто безжальна. Якщо ви погано підготуєтеся, такі гонки будуть для вас дуже важкими і коштуватимуть надто дорого.

Наскільки легко масштабуємо ваш бізнес?

Переконайтеся, що фізичне розширення вашої фірми в майбутньому не вимагатиме від вас значного вкладення часу та грошей, оскільки це обмежуватиме її зростання. Створіть план ефективного масштабування вашої справи з урахуванням тимчасових та фінансових витрат.

Чи є у вашого бізнесу можливість автоматизації?

Цей момент, безумовно, один із найважливіших. Якщо вам вдасться автоматизувати процеси виробництва або надання послуг, ви матимете шанс швидко досягти економії за рахунок масштабу, а ваші доходи зростатимуть набагато швидше, ніж ваші витрати.

Що потрібно враховувати під час аналізу бізнес-ідеї

Чи готові ви повністю присвятити себе процесу?

Головне питання, яке слід поставити до того, як почати займатися втіленням своїх задумів. Власна справа – це величезна відповідальність. Будьте готові до того, що виконання проекту займатиме весь ваш час, не залишаючи сил на щось інше. Особливо на початковому етапі.

Глибоко проаналізуйте свою бізнес-ідею

Перш за все, не приймайте рішення поспішно, тільки тому, що вам на думку спала блискуча думка. Малоймовірно, що вона одразу виявиться золотою жилою. При детальному вивченні, швидше за все, з’ясуватися, що ця ринкова ніша вже заповнена до країв або що відкриття бізнесу не буде таким простим і очевидним, як ви припускали.

Вивчіть цільовий ринок – як відреагує ваш клієнт

Ваша бізнес-ідея має відповідати потребам реальної групи людей об’єднаними подібними інтересами. З’ясуйте, чи справді ваш продукт чи послуга відповідає цим цілям. Частою причиною невдач є невідповідність пропозиції до реальних запитів споживача. Ще один важливий момент – переконайтеся, що ваші клієнти платоспроможні. Який сенс створювати ідеальну продукцію чи унікальну пропозицію, якщо її ніхто не зможе купити?

Перевірте, чи достатньо у вас навичок, знань та дозволів

Переконайтеся, що у вас достатньо знань для успішної реалізації вашого плану. Пам’ятайте, що не всьому можна швидко навчитися і не всю інформацію можна знайти в Інтернеті, особливо коли йдеться про ноу-хау. Також може з’ясуватися, що незважаючи на ваше щире бажання чи знання, ви не можете реалізувати свій задум, тому що у вас не буде відповідних прав.

Багато сфер економічної діяльності мають особливі юридичні норми, які вимагають дозволів, ліцензій або концесій.

Перевірте юридичний ризик

Може виявитися, що ваш чудовий продукт заборонено, чи його допуск до торгівлі потребує спеціальних досліджень чи ліцензій. Це стосується, наприклад, товарів, імпортованих з-за кордону. Також перевірте, чи не порушуєте ви чиїсь права, наприклад авторські. Такий промах може виявитися надзвичайно дорогим, коли до вас прийдуть серйозні панове в краватках і від імені законного власника висунуть претензію.

Можливо, рішення, яке ви придумали, ще не було запатентовано, але заявка на патент вже подана кимось іншим. Пам’ятайте, що патентний захист починається з моменту подання заявки до державного органу виконавчої влади з інтелектуальної власності.

Переконайтеся, що у вас є USP

Унікальна торгова пропозиція (Unique Selling Proposition) – це, кажуть коротко і не цитують визначення – елемент, який відрізняє ваш продукт від інших, що є на ринку, де ви здійснюєте свою діяльність. USP – це основа, де розробляється рекламна концепція. Це єдина у своєму роді перевага, яку клієнт отримує при покупці вашого продукту. Це неповторні особливості, що відрізняють товар чи послугу.

Наприклад, USP може служити:

– перша організація, що розпочала свою діяльність у даній галузі (ми перші на ринку, у нас найбільше досвіду, ми вже обслужили багато клієнтів, у нас є потенціал та навички);
– Унікальні технології, що застосовуються у виробництві;
– Оригінальний дизайн, неповторний зовнішній вигляд продукції.

Підготуйте реалістичний бізнес-план

На даному етапі мається на увазі повноцінний бізнес-план, який можна вивчити в університеті, на курсах або знайти в Інтернеті. Йдеться про збірку ідей. У ньому мають бути зафіксовані ваші уявлення про те, як працюватиме ваш бізнес, як ви поширюватимете свої товари чи послуги і в якому напрямку ви збираєтеся розвиватися.

Ідеальними засобами для підготовки такого бізнес-плану будуть такі інструменти:

Мозковий штурм – це добре відомий метод вирішення завдань.

SWOT-аналіз – теж добре відомий спосіб аналізу. Проаналізуйте свою ідею у 4 категоріях:

Strengths (S trenths) – які сильні сторони вплинуть на розвиток фірми та вигідно представлять її на тлі інших компаній. Сильні сторони – перевага перед конкурентами.

Weaknesses (W eaknesses) – чи слабкі сторони уповільнюватимуть зростання підприємства. Можливо, у вашій компанії недостатня кваліфікація працівників, погана організація праці або брак ресурсів.

Opportunities (O pportunities) – можливості, вміле використання яких може позитивно зашкодити подальшому розвитку фірми.

Загрози (T hreats) – чинники, які на даному етапі не заважають роботі компанії, але можуть стати загрозою у майбутньому.

MindMap – так зване відображення розуму. Це відмінний метод для угруповання проблем та їх подальшої деталізації.

У центральній частині карти ми розміщуємо вихідний пункт, від якого відходять товсті прямі, що ведуть до найважливіших ключових понять, наприклад, проблем вашого бізнесу (постійні витрати, змінні витрати, маркетинг, необхідні ресурси). Ці лінії можуть розпадатися на мережу тонших, що вказують на інформацію не таку значиму, а ті, у свою чергу, ще тонші. Інтелектуальні карти не мають обмежень щодо кількості нотаток, тому постарайтеся зобразити вашу схему якомога докладніше.

Існує багато інструментів відображення розуму. Один з найкращих – безкоштовний FreeMind, який ви можете легко завантажити в Інтернеті.

Бізнес моделі Canvas.

Canvas – це документ, у якому ви послідовно структуруєте свою ідею, виявляючи основні елементи вашого бізнесу чи продукту. Модель складається з 9 основних напрямків, які наочно демонструють весь процес заробляння грошей:

  1. Основні партнери
  2. Ключові види діяльності
  3. Ключові ресурси
  4. Ціннісні пропозиції
  5. Відносини з клієнтами
  6. Розподільні канали
  7. Споживчі сегменти
  8. Структура витрат
  9. Структуру доходів

Усі перелічені елементи можна розділити чотирма категорії визначальними внутрішніми і зовнішніми чинниками: клієнти, пропозиції, інфраструктура і фінанси. Для наочності схему розміщують одному аркуші паперу, розділеному відповідні блоки.

Підготуйте грошовий потік – порахуйте, перерахуйте та ще раз перерахуйте

Знаючи, яким буде ваш грошовий потік, ви зможете переконатися, що всі витрати (постійні та змінні) можуть бути покриті за рахунок доходів, які отримують від вашої підприємницької діяльності.

Важливо з’ясувати цей момент спочатку. У минулому існувало чимало компаній із відмінною продукцією, бездоганною репутацією та відомим брендом, але, на жаль, вони зазнали краху. Так сталося не тому, що продаж був нерентабельним або маржа була занадто низькою, а тому, що в якийсь момент у них просто закінчився капітал для повсякденних операцій. Яка різниця, що у вас повний склад товарів або багато виставлених, але неоплачених рахунків, якщо немає ні копійки.

Декілька корисних порад для людей, які хочуть досягти успіху в бізнесі

Потра

тьте пару десятків рублів – це може стати кращою інвестицією у вашому житті.

Купуйте звичайний блокнот за 50 рублів і носите його весь час із собою. Фіксуйте в блокноті всі ідеї, які приходять вам на думку. Думка швидкоплинна. У вас може виникнути блискуча ідея, а ви не зможете її згадати, оскільки вона буде похована під купою повсякденних турбот. Але якщо у вас у звичку записувати свої ідеї, ви будь-якої миті зможете до них повернутися.

Перше не означає найкраще

Удосконалюйте та деталізуйте кожну із задумів. Якщо ви їх записуєте, то незабаром помітите, що якісь ідеї можна модернізувати чи об’єднати з іншими, перетворюючи їх на щось більше вартісне.

Думайте, думайте, думайте весь час

Дуже гарна порада, незважаючи на те, що це звучить як нав’язлива ідея. Перш ніж вкладати свої час і гроші в підприємницьку діяльність, добре подумайте про свої рішення, мотиви та обмеження. Якщо ви проведете наступні кілька років свого життя, керуючи власною справою, яка не була досконало продумана і врешті-решт вона зазнає невдачі, ви втратите будь-яку віру.

Проконсультуйтеся з іншими людьми

Обговоріть свої ідеї з сім’єю та друзями. Нехай вони й не фахівці, але, можливо, у них буде більш тверезий погляд на ситуацію в цілому. Адекватно сприймайте критику. Це завжди корисно, хоч і може виявитися болісним досвідом. Не виключено, що завдяки їх зауваженням ви доведете до розуму свою бізнес-ідею або повністю відмовитеся від її реалізації.

Не втрачайте оптимізму

І остання порада: ніколи не здавайтеся. Якщо ваші ідеї на перший погляд здаються безглуздими, не відкидайте їх одразу. Пам’ятайте, що з кожною новою ідеєю ви вивчаєте та набуваєте досвіду аналізу, пошуку інформації та висновків. Зрештою, це обов’язково окупиться.

Топ-10 найпоширеніших помилок у бізнесі

Домашні способи економити гроші

10 оригінальних бізнес-ідеї із телефону

Коментарі 1

Залишити відповідь