Перейти до контенту

Що таке бізнес план – планування бізнесу

Ідея бізнесу є однією зі складових всієї основи нового бізнесу, разом з тим навіть найкраща ідея малого бізнесу може не принести очікуваного результату, якщо підійти до неї легковажно і не скласти чіткий план дій по реалізації самої бізнес ідеї на практиці. Тобто банально, але зараз мова йде про складання бізнес плану.

І так давайте почитаємо основні визначення, що таке бізнес план:

Бізнес-план – план, програма здійснення бізнес-операцій, дій фірми, що містить відомості про фірму, товар, його виробництві, ринках збуту, маркетингу, організації операцій та їхньої ефективності. – Джерело wikipedia. org

Ще – що таке бізнес план

Що таке бізнес план

внутрішньофірмовий документ, що представляє основні аспекти розроблюваного комерційного заходу, аналіз виникаючих проблем, можливі «перешкоди» і методи їх подолання, показники-індикатори, за якими доцільно стеження за поточним станом справ.

І нарешті (найоптимальніший варіант з моєї точки зору) відповідь – що таке бізнес план

планування основних напрямів та етапів розвитку бізнесу. Оцінка потенційних ризиків і стратегія побудови ефективних бізнес-процесів. Бізнес-план необхідний для отримання фінансування будь-якого проекту, як з боку кредитних організацій, так і з боку різних фондів.

Не дивлячись на деякі відмінності в різних джерелах, суть залишається однаковою, тобто ми говоримо про документ, які передбачає планування всіх процесів і найголовніше з якоюсь часткою впевненості може відповісти на питання про ризики самого бізнесу і «міцності» самої ідеї бізнесу в різних стресових ситуаціях .

І так при створенні власного бізнесу обов’язковою умовою є складання повноцінного бізнес плану, при цьому не будемо говорити про великий і відносно нудний документ (такі документи цікаві тільки фінансистам) який складається великими фірмами або під великі інвестиційні проекти.

В таких бізнес планах, як правило, присутні і маса економічних розрахунків, графіки, таблиці і так далі. Ми говоримо про бізнес план для малого бізнесу, який має свої особливості.

Цікаво, що багато в чому складання галузевих бізнес планів також відрізняється і коли говорять про консалтингових агентствах чи фірмах, які універсальні, тобто, готові скласти будь-який бізнес план, то здорово перекручують. Найпростіший аналог це твердження що, наприклад, головний бухгалтер бюджетної установи спокійно може вести бухгалтерію промислового підприємства, ні, не може занадто різна специфіка, хоча і є схожі моменти.

Чим відрізняється складання бізнес планів для малого бізнесу від бізнес планів для інших бізнес проектів, в першу чергу більш простою структурою та й формою, тобто цілий ряд аспектів можна упустити або скоротити. Як приклад техніко-економічне обґрунтування в бізнес планах для малого бізнесу просто зайвий, виключення виробничі бізнес ідеї в яких існує реальний цикл виробництва. Але, не дивлячись на спрощеність складання бізнес плану, є однією з основ для створення успішного малого бізнесу в цілому. І ось чому:

Склавши бізнес план можна отримає відповідь на питання скільки ж реально необхідно грошей на створення бізнесу;

Бізнес план зможе показати, скільки буде необхідно фінансових коштів для підтримки бізнесу перший час, не секрет, що більшість бізнес ідей на початку своєї роботи збиткові. Збиток з’являється як наслідок наявних поточних витрат і маленькою сумою валових доходів бізнесу;

Бізнес план відповідає питання наскільки вигідно взагалі займатися даним бізнесом у конкретному регіоні, хоча звичайно саме даний показник умовний, але все ж варто його прораховувати теж;

Ще одним важливим аспектів бізнес планування є те, що він реально може дати відповідь на питання чи варто залучати для створення бізнесу позикові кошти, такі як кредити, так і просто позичати. І який з джерел є все-таки оптимальним;

Що стосується технічних складових то саме при складанні бізнес плану та чіткому визначенні необхідних сум первинних вкладень, можна розробити різні концепції ідей малого бізнесу, що в свою чергу дозволить вибрати оптимальний варіант між «хочеться і реальними даними»;

Під час складання бізнес плану можна отримати чітке уявлення про ті нюанси самої бізнес ідеї, які необхідно буде врахувати при організації самого малого бізнесу;

Бізнес план відповість на запитання, скільки необхідно часу, так і найманого персоналу для реалізації самої бізнес ідеї;

При складанні бізнес плану виникне необхідність в прорахунку рекламної складової всього бізнесу і як наслідок дасть можливість створювати рекламну компанію не до того як, а саме в правильному руслі. Не секрет що окремі ідеї малого бізнесу можна з успіхом рекламувати ще до старту самого проекту, що дасть можливість скоротити час на розкрутку всього проекту;

І найголовніше, прорахувавши бізнес план сам майбутній власник або ж організатор бізнесу відповість на найголовніше питання, чи має він бажання взагалі починати цей бізнес і чи вистачить у нього часу, сил і грошей для повноцінної організації власного бізнесу.

Звичайно, наведений перелік необхідних відповідей аж ніяк не вичерпний список того на, що відповідає бізнес план, їх набагато більше та можна продовжувати досить довго, з урахуванням того, що у кожного проекту є і свої специфічні питання, на які неможливо відповісти в загальній статті присвяченій питанню «Що таке бізнес план ».

Відповівши на питання про те, що бізнес план є невід’ємною частиною, якщо не однією з найважливіших частин при створенні малого бізнесу, можу відзначити, що під складанням бізнес плану не варто розуміти класичне визначення, а цілком підійде спрощений варіант для особистого користування. Про це вже в наступній статті – «Як скласти бізнес план»

Так само в подальшому на сторінках ресурсу про ідеї малого бізнесу з нуля – «Ідеї бізнесу» будуть публікуватися невеликі статті з бізнес планами для готових ідей бізнесу. Звичайно, відразу можу сказати, що вони будуть представляти не повноцінні бізнес плани з цифрами, а невеликі начерки, на основі яких можна буде створити власний бізнес плану з конкретними цифрами і специфікою регіону в якому бізнес і буде створюватися з нуля.

Складання бізнес плану як запорука успішності бізнесу

Виходячи з обраної концепції, визначаємося і з конкурентними перевагами, тобто чим будемо та як залучати клієнтів на початковій стадії становлення малого бізнесу, так і в подальшому. Приміром, на початковій стадії як не банально звучить, дуже добре допомагає демпінг, особливо якщо мова йде про продаж певних товарів або наданні послуг. А от у більш тривалій перспективі малого бізнесу можна розглядати як особливий сервіс, знижки для постійних покупців і так далі.

Наступне питання у відповіді як скласти бізнес план, пов’язаний з найманою працею, тобто, чи потрібні наймані працівники, яка кваліфікація необхідно, можливо необхідно відразу передбачити нюанси, пов’язані з додатковим навчанням кадрів, а це додаткові витрати. В окремих категорія малого бізнесу наймана праця відіграє величезну роль. Часом втрата хорошого або навпаки робота поганого працівника може дуже істотно вплинути на успішність всього бізнес проекту.

Вивчення всього технологічного процесу та його опису на реальному прикладі власного бізнесу. Тобто необхідно описати весь процес, починаючи від закупівлі матеріалів до реального продажу клієнту.

Як приклад, організовуючи міні бізнес ідею у вигляді реставрації подушок зіткнулися з таким нюансом як необхідність певної кваліфікації у працівника по роботі зі швейними машинами.

За фактом напірник необхідно зашивати і довелося додатково навчати азам роботи на швейній машинці.

Наступним питанням у переліку «Як скласти бізнес план» є питання приміщення, за структурою складання самого бізнес плану шукати приміщення необхідно, після того як визначилися з самою концепцією бізнесу. Тоді є точні критерії за місцем розташування площі та технологічними особливостями самого бізнесу, десь необхідно 200 квадратів, а десь досить банального гаража – як домашньому бізнесі, ідея з бронзою і литтям.

Визначившись з низкою питань у визначенні «Як скласти бізнес план» можна приступати до пошуку постачальників продукції та визначити скільки необхідно закуповувати матеріалів. Багато в чому, відповідаючи на питання поставок необхідно врахувати і ряд інших критеріїв, де зберігати сировину, скільки необхідно коштів вкласти і при цьому, зберігаючи баланс між необхідною кількістю для безперебійної роботи і не накопиченню зайвих залишків, що заморозить частину бюджету.

Відповівши на всі питання загального та технічного характеру, переходимо до фінансової частини відповіді на питання «Як скласти бізнес план». Саме на цій стадії маючи всі реальні та обґрунтовані відповіді про технології та необхідних умовах, починаємо прораховувати сам бюджет ідеї бізнесу.

Тобто рахуємо скільки грошей необхідно на старту бізнесу з урахуванням оренди, покупки сировини, устаткування і так далі. Далі прораховуємо скільки будемо мати постійних витрат вже після старту бізнесу, тобто оплати праці, податки, оренда і так далі.

Окремою статтею прораховуємо скільки у нас є постійних витрат плюс витрати на придбання продукції і формуємо приблизну собівартість, варто врахувати, що в якості одиниці беремо розрахункова кількість одиниць продукції яких плануємо продати.

Приміром, на місяць плануємо продавати 200 подушок з міні ідеї бізнесу і ділимо всі постійні витрати на розрахункову цифру 200.

Отримуємо собівартість і виходячи з прогнозної ціни, ціни конкурентів ми знаємо, розраховуємо свій прибуток і природно термін окупності проекту в цілому., Сюди ж передбачте і витрати на рекламу.

Власне останнє питання носить цілий ряд підпитань, але їх цілком можна згрупувати в одне в ході якого Ви і відповідаєте на всі питання по рентабельності проекту. Невелике уточнення будьте акуратні з розрахунковими цифрами передбачуваної реалізації.

Тобто в більшості, приміром, готових бізнес планів обсяги реалізації значно завищують, що автоматично робить такий проект супер рентабельним, але практика робить свої корективи, що може звести весь бізнес проект в нулю.

Тобто в більшості рекламних бізнес планів в якості контрольних показників беруть максимальну виробничу потужність обладнання, а на практиці досягти таких показників не можливо, як технологічно так і фізично.

Тобто:

  • припускаючи рівень реалізації на рівні 1000 одиниць на місяць
  • розрахункова собівартість виходить 10 гривнів,
  • з яких 6 гривень закупівля сировини і матеріалів – залежить від обсягів продажів
  • 4 гривні невиробничі витрати (оренда, податки і так далі) – тобто в день

витрачаємо 4000 гривень на утримання бізнесу.

Отримуємо що в день продаючи 1000 одиниць по 15 гривень- Валова виручка складе 15000 гривень при цьому собівартість 10000 гривень – разом чистий прибуток 5000 гривень. Досить не погано.

Але якщо змінити параметри і продати тільки 100 одиниць отримуємо:

  • Валовий дохід – 1500 гривень
  • Фактичну собівартість – 600 гривень (100 одиниць * 6 гривень вартість одиниці)
  • Невиробничі витрати в 4000 гривень
  • Разом 1500 – 600 – 4000 гривень = збиток в 3100 гривень.

При цьому зверніть увагу, що всі параметри однакові, а от результат різний.

Так, що обов’язково продумайте варіант з негативною реалізацією. Тобто прорахуйте скільки ж коштуватиме бізнес, якщо торгівлі або продажу послуг не буде або буде в мінімальних обсягах. Наскільки вистачить Ваших фінансових ресурсів, адже з першого дня бізнес прибуток не приносить необхідний час. Так, що влаштувати креш тест в бізнес плані необхідно обов’язково.

Заключним етапом в довгому списку питання продумайте і про перспективу як зростання конкретної бізнес ідеї так, і можливості розширення в майбутньому. Зокрема відразу варто придивлятися до суміжних ринків і цілком можливо, що купуючи обладнання його можна використовувати для декількох ідей малого бізнесу. Як приклад можна привести ту ж ідею власного бізнесу на тротуарній плитці, де з однієї ідеї народилося відразу кілька додаткових гілок бізнесу.

Не забувайте підписати на блог, а також відзначте статтю, натиснувши одну з кнопок Вашої соціальної мережі. Заздалегідь велике дякую.

Зелений туризм -створення власного бізнесу

Власний бізнес на розведенні раків

Перукарський бізнес – як розпочати

Коментарі 1

Залишити відповідь