Далеко не кожен з нас замислюється про те, як формується додана вартість на кожному етапі виробничого ланцюжка. Але це питання для тих, хто хоче зайнятися власним бізнесом далеко не пусте, особливо якщо Ви знаходитеся в стані роздумів та вільного пошуку привабливої ідеї бізнесу. Адже як би не було, кожна ідея має цілий ряд плюсів і мінусів, та просто читаючи про них в інтернеті, точно розумієш, що дійсно на цьому можна заробити ти? І тоді повстає диалема, а чим би зайнятися і як вибрати бізнес?
Я не претендую на роль великого гуру або супер просунутого фахівця здатного дати готову відповідь прямо тут і зараз, це буде як мінімум не правильно, а як максимум такої відповіді не існує взагалі. Причини мого скептицизму досить прагматичні.
Для того, щоб підказати конкретній людині конкретну ідею підприємництва треба вивчити багато чисто суб’єктивних чинників, починаючи від регіону, де збираєтеся відкривати бізнес, до особистих якостей самого підприємця.
Як висновок, знайти готовий рецепт як почати бізнес або як вибрати нішу для бізнесу просто не можливо. Якщо у когось вони є, то буду радий їх почути.
ПЕРШИМ ЕТАПОМ БУДЕ ВИБІР ІДЕЇ БІЗНЕСУ.
На мій погляд перший етап, мабуть, найскладніший і його складність полягає в тому, що з одного боку треба зважено підійти до самої проблематики вибору напряму для бізнесу, з іншою не затягнути процес. Як одного разу мені сказав знайомий “Поспішати треба повільно”.
Крок перший – вибираємо критерії оцінки бізнесу. Це робити обов’язково. Таким чином, Ви на самому початку відсієте масу напрямів, про які навіть не варто думати і власне це заощадить масу часу. Якими можуть бути критерії вибору ідей своєї справи?
Критеріями служитимуть особисті можливості підприємця. Як приклад, мінімальний початковий капітал в 1000 доларів, ідеї не пов’язані з вирощуванням сільськогосподарської продукції і так далі. При цьому необхідно звернути увагу, що в якості критеріїв відсіювання не вибирайте тези типу “заробіток 100 тисяч гривень в місяць” або “окупність проекту за місяць”.
Річ у тому, що коли Ви вирішуєте який вибрати бізнес, то подібні формулювання відсівають масу перспективних напрямів, сегментів або ніш для своєї справи і ось чому:
- – перше, прибуток прямо залежить від суми виручки. А передбачити якою буде виручка досить складно і власне сума чистого заробітку дуже відносний показник;
- – друге, частенько суму прибутку розраховують виходячи з націнки. Приміром, націнка 100% і далі все йде простіше: купив за 10 гривень, продав за 20, прибуток 10.
Логіка в такому підході є, але у більшості випадків говорячи про націнку, усі упускають додаткові витрати, а вони можуть звести нанівець всі 100% націнки.
Простий і зрозумілий розрахунок такого взаємозв’язку описаний в ідеях дрібного бізнесу.
Власне там можна знайти таблицю і в ній проглянути динаміку і вплив додаткових витрат на кінцевий прибуток.
І так після першого кроку вибору критеріїв і пропускання їх через сито вибраних ідей, отримуємо відносно невелику кількість “сухого залишку”, які сподобалися нам, але і заразом реально утілимо з урахуванням фінансових і інших чинників.
ЕТАП ДРУГИЙ ВИБОРУ НІШІ БІЗНЕСУ ДЛЯ СВОЄЇ СПРАВИ
На другому етапі маємо з десяток, можливо більше, ідей і починаємо пильніше оцінювати фінансову складову бізнес процесу, включаючи і формування доданої вартості (читай націнки).
По-перше, оцінюємо співвідношення прямих і непрямих витрат. Прямі – це вартість початкової сировини або товарів. Непрямі – це усе що прямо не пов’язане з продукцією, що реалізовується, і лягає додатковими витратами при веденні бізнесу.
Сюди можна віднести орендну плату, частину податкових платежів, у більшості випадків зарплату наймані працівникам, зміст приміщення і так далі.
Цей чинник дуже важливий при правильному виборі бізнесу, адже прорахувавши можна зрозуміти, скільки ж продукції треба продати, щоб бізнес як мінімум працював в 0.
Приклад: Купуємо оптом китайські тапочки по 1 долару за штуку. Націнка при роздрібної торгівлі 100% – вартість реалізації 2 долари. Витрати на доставку партії 100 доларів (приміром, за одну ходку 1500 штук). Щоденні витрати 5 доларів (включаємо сюди і податки, орендна плата і так далі). У день продаємо по 15 пар тапочок. Загальний термін реалізації 100 днів.
Разом: Валовий прибуток 3000 доларів. Прямі витрати 1500 доларів. Щоденні витрати 500 доларів. Доставка 100 доларів. Чистий прибуток 900 доларів або приблизно 300 доларів в місяць.
При цьому збільшення кількості проданих тапочок в день хоч би до 20 пар принесе нам додатковий прибуток в 175 доларів, і навпаки зменшення зменшить прибуток.
Як висновок, маючи торгову точку з високої прохідності “відповідних” покупців Ви починаєте у прямому розумінні “гребти гроші лопатою”, але така ж торгівля в невеликому провінційному містечку із загальною чисельністю в 20-30 тисяч чоловік може стати збитковим зайняттям. Ось приклад вдалого або не дуже вибору ніші для створення власного бізнесу, причому ідея одна, а ось результати можуть бути різними.
По-друге, оцінюємо потенційний попит і власне самих покупців. Цього частенько не роблять і найцікавіше, що не лише в малому бізнесі. Як найяскравіший недавній приклад, будучи з дітьми в аквапарку помітив нудьгуючу дівчинку, що сидить біля акваріумів з рибками для педикюру. Начебто ідея хороша і є маса прикладів вдалих салонів, де рибки приносять шалені гроші, а тут не одного клієнта за цілий день (спеціально періодично дивився).
Але давайте подумаємо самі. Люди приходять в аквапарк, платять досить пристойні гроші за вхід і націлюють себе на отримання гострих відчуттів від гірок та розваг. При цьому, навіть подивившись на акваріум (біля якого треба сидіти підгодинки) і прорахувавши, що це втрата часу і власне грошей (за них платиш окремо), навіть потенційні клієнти відмовляються від процедури, просто перенісши (подумки) їх на інший день і звичайно на інше місце. Чим думали і як прораховували власники аквапарку при купівлі рибок для такої процедури мені особисто не зрозуміло.
Простий аналіз показав, що серед їх відвідувачів не знайдеться тих, що бажають (у всякому випадки для виходу на окупність) скористатися такими послугами. Абсолютно інша історія з попкорном, який розходився на ура, більшість батьків приходять з дітьми (найвідданішими покупцями такої їжі).
Звичайно, проаналізувати і видати в результаті абсолютно точний прогноз по рівню попиту неможливо, причому точно спрогнозувати не можуть навіть величезні інвестиційні компанії. Ці показники, що розраховують, за допомогою величезного штату, але в той же час отримати загальну картинку можна в домашніх умовах.
КРОК ТРЕТІЙ У ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ЯК ВИБРАТИ БІЗНЕС.
Після першого і другого кроку на балансі залишиться в кращому випадки 5 -6 ідей, які ніби як пасують за усіма параметрами, але все таки зупинитися треба на чомусь одному. Саме після усіх попередніх етапів починаємо вивчати бізнес ідею з точки зору комфортності для конкретно вибраного підприємця.
Розглядаємо кожну із залишених ідей і визначаємося яка з них прямо або побічно пов’язана з тим, чим займається людина або можливо з його хобі, а можливо зручна з точки зору психологічного портрета. Як приклад який вибрати бізнес, ви комунікабельна і товариська людина, якій зав’язати розмову або познайомитися не складає труднощів, тоді за інших рівних умов звичайно Вам краще йти в торгівлю або сферу послуг.
Любов до вирощування кімнатних рослин за великим рахунком може говорити про можливість вирощування рослин в тих же теплицях.
Звичайно приклади образні, але в цілому характеризують перший етап.
Висновок
Після того як пройшла оцінка за зовнішніми і фінансовими критеріями вибирайте виходячи з особистих пріоритетів. При цьому акцентуйте увагу на віртуальній прибутковості якоїсь ідеї. Тобто, якщо вони пройшли через перших два критерії, то вже не грає роль, де вище націнка або можливий прибуток, вибирати треба ту що ближче за духом.
Зрозумілий заробіток на блогах
Бізнес-ідея перепродаж китайських товарів
[…] 3 кроки на старті для успішного бізнесу […]