Перейти до контенту

Бізнес-ідея виробництва: картопляні чіпси в домашніх умовах

Виробництво хрустких картопляних чіпсів стало величезною нішею у всьому світі. В якості сировини використовується не тільки картопля, а й різні види овочів. Сьогодні в Україні продаються імпортні чіпси, тому для вітчизняного товаровиробника конкуренції немає, ринок вільний. Українські підприємці можуть купувати невеликі технологічні лінії з виготовлення цього продукту і відкривати свою справу. Можна займатися виробництвом чіпсів і робити їх за різними технологіями, від цього буде залежати обсяг інвестицій і обсяг виробництва. Про те, як відкрити компанію і почати виробництво картопляних чіпсів читайте в статті.

Як приготувати чіпси в мікрохвильовій печі, у фритюрниціна сковороді  бізнес ідея для малого бізнесу

Бізнес-ідея виробництва: картопляні чіпси в домашніх умовах

Провівши ряд дослідів, вчені встановили, що при нагріванні до 170 градусів у вуглеводах з’являються канцерогени, які називаються акриламідами. Рівень канцерогенів залежить від виду обробки харчового продукту.

Щоб уникнути утворення канцерогенних речовин при виробництві чіпсів треба замінити обсмажування у олії на сухе обсмаження у духовці, чи у мікрохвильовці або приготування на пару.

Також на утворенні акриламіду при приготуванні чіпсів на сковорідці з олією впливає якість олії.

Рівень канцерогенних речовин збільшується, коли синтетичні жири змішують з натуральною олією й в цьому розчині смажаться чіпси.

При використанні натуральної рослинної олії, наприклад, оливкової або соняшникової необхідно звертати увагу на те чи якісно очищена олія. Обов’язково щоб олія була рафінована та дезодорована, тоді акриламіду утворюється значно менше.

Сьогодні картопляні чіпсі як вид закуски є найбільш поширеним і популярним в країнах Європи, наприклад, в Польщі. Їх виробництво недороге і прибуткове, а значить, на ринку можна потрапити як на якісні  чіпси, так і  неякісні чіпси.

Щоб фахово розбиратися в готовій продукції з картоплі, яка продається продаватися на ринку, необхідно вивчити сировину яка використовується у виробництві, технологічний процес виготовлення чіпсів і спосіб ідентифікації продукту.

 1. Асортимент і якість картопляних чіпсів

Сам вираз «чіпси» символічно об’єднує три види виробів з картоплі, які схожі за формою, наприклад пластинки («чіп» в перекл. з англ.   платівка) у вигляді прямокутника, розміром (100 мм х 40 мм х 2 мм).

1). Картопля-фрі  

 Це готовий до вживання смажений продукт, приготований зі свіжої картоплі у вигляді скибочок, смужок, брусочків.

Один кілограм хрусткої картоплі еквівалентний за калорійністю приблизно 4 кг свіжої картоплі.

Класична «картопля фрі» готується зі звичайної картоплі. Але є ще сорт – солодка картопля, хоча вона має подібну назву, але сильно відрізняється від звичайної картоплі.

По-перше, ці два смаки принципово різні. Картопля фрі має горіховий, злегка солодкуватий смак. З іншого боку, солодка картопля не стає хрусткою сама по собі, її потрібно посипати кукурудзяним крохмалем зовні перед випічкою.

Однак з точки зору харчової цінності вони цілком порівнянні і не сильно розрізняються. В середньому 4,2 г на 100 г солодкої картоплі міститься у шість разів більше цукру, ніж звичайна картопля.

Обладнання для виготовлення картопляних чіпсів

Для виробництва чіпсів у великій кількості потрібні спеціальні верстати та обладнання для роботи.

 1. Мийна машина

Це обладнання необхідно для отримання дуже добре промитої і продезінфікованої картоплі згідно технологічного процесу.

Краще всього, коли воно виготовлено з нержавіючої сталі, оснащене трьома раковинами і встановлене на металевій конструкції для процесів:

 • хлорування – занурювальна ванна з гіпохлоритом натрію;
 • для гарного очищення картоплі щіткою і скребком;
 • остаточним ополіскуванням для видалення надлишку хлору з картоплі.

Кожна раковина повинна мати окремий кран, і підключена до каналізації.

Тип картоплі, який рекомендується використовувати в якості сировини, має важливе значення, тому він повинен бути з низьким вмістом води, і малим вмістом крохмалю, й мати тонку шкіркою.

Вимоги до початкової сировини:

 • ретельно помита, почищена щіткою і дезінфікована картопля;
 • для споживачів, які віддають перевагу картопляним чіпсам зі шкіркою (тонка шкірка), в цьому випадку миття та дезінфекція повинні бути подвоєні.
 • надзвичайно важливо видалити і викинути будь-які бульби з симптомами і ознаками зараження, або непридатні для процесу. Тут потрібно розуміти, що бізнес залежить від якості картоплі.
 1. Картоплечистка з електроприводом

Для очищення картоплі від шкірки застосовується обладнання з абразивним робочим інструментом. Місткість апарату до 12 кілограм сировини.

Цю функцію можна виконувати вручну, але для цього потрібно мати штат робітників. Тому, щоб зменшити витрати на випуск продукції, вигідно замінити ручну працю машиною.

Рекомендації експертів:

 • очищення картоплі є проблемним місцем у виробничому процесі, воно займає найбільше часу і є першим етапом технологічного процесу виробництва чіпсів;
 • також необхідно відзначити, що картоплю без шкірки не можна тримати довгий час на повітрі, після очищення її необхідно помістити в відро або у лоток з водою;
 • в якості натурального консерванту від потемніння очищених бульб картоплі застосовують 2,5% розчин лимонної кислоти;
 • на невеликих обсягах виробництва можна застосовувати 1,0% розчин солі, який також діє як консервант;
 • для консервування чіпсів додається 0,5% розчину цукру, він підкреслює золотистий колір і створює хрустку скоринку.
 1. Картоплерізка з ріжучими ножами для чіпсів

Це обладнання, як правило, вже вбудовано в машину для обсмажування картоплі.

Нарізану картоплю промивають у проточній воді, щоб видалити з її поверхні надлишок крохмалю.

 1. Машина для смаження картоплі

Підприємці зазвичай використовують машину для смаження і нарізки картоплі, виготовлену з нержавіючої сталі.

Машина оснащена сковородою з нержавіючої сталі, з газовим пальником високого тиску, термометром для контролю температури.

Згідно розробленої технології приготування чіпсів, температура смаження картоплі підтримується не вище як 180 градусів.

Залежно від товщини нарізки і сорту використовуваної картоплі. час смаження становить в середньому три хвилини.

Тут потрібно розуміти, що метою виробництва є досягнення високої якості готової продукції. На якість продукції впливає колір і аромат картопляних чіпсів, залишковий вміст олії та наявність хрусткої скоринки.

 1. Цифрові електричні ваги

Вони необхідні для операцій з вимірювання сировини та виходу продукції протягом усього процесу, а також для зважування кінцевих продуктів, призначених для їх остаточної упаковки.

.Для  невеликих обсягів рекомендовані ваги, які охоплюють від  5 грамів до 5 кг ваги сировини в процесі. Для прийому картоплі  треба мати інші ваги, які можуть бути механічними.

 1. Зварювач для упаковки  

Цей пристрій для запаювання упаковки чипсів у харчову поліпропілену плівку або у алюмінієвий пакет  об’ємом від 15 грам до 50 грам згідно з вимогою ринку.

Це обладнання електричної дії й зварювє індукційним нагріванням, що регулює температуру запаювання таймером і термостатом, на різну щільність.

Вихід продукції

Вага виходу готової продукції залежить від типу картоплі і відходами ві картопляної шкірки і залишок не кондиції по розміру пластин (маленьки шматочки) чіпсів.

Деякі виробники використовують їх в якості іншого продукту. Вихід картопляних чіпсів становить зі 100 кг картоплі в якості сировини, приблизно 33/35 кг картопляних чіпсів.

Якщо взяти за основу 32 кг отриманої продукції і розфасувати її в мішки по 20 гр. то отримаємо 1600 пакетів картопляних чіпсів.

Як зробити чіпси в мікрохвильовці

Бізнес-ідея виробництва: картопляні чіпси в домашніх умовах

 • Підготуйте для цього процесу необхідний інструмент і сировину.
 • Картоплю треба нарізати скибочками товщиною до 2 міліметрів і опустіть її в посуд з водою, щоб видалити крохмаль.
 • Далі необхідно просушити картопляні скибочки за допомогою паперового рушника.
 • Змастіть їх рослинним маслом і притрусіть сіллю та спеціями.
 • На тарілку постеліть паперову серветку і перекладіть нарізану картоплю.
 • Встановіть на мікрохвильовій печі режим 800 ват і смажте картоплю 3 хвилини.
 • Далі переверніть скибочки на іншу сторону і смажте ще 2-3 хвилини.

Готова продукція прийме золотистий колір. Подавати чіпси можна в чистому вигляді або з соусом. Рекомендується сметанний соус із зеленню і часником.

Чіпси картопляні у фритюрі

Картопляні чіпси домашнього приготування зробити зовсім не складно. Потрібно так само як і при приготуванні в мікрохвильовці, спочатку підготувати все необхідне згідно з технологічним процесом:

 • нарізати бульбу картоплі на тонкі скибочки, не товщі 2 міліметрів. Причому різати можна звичайною ручною картоплечисткою чи ножем;
 • витримати ці скибочки близько 20 хвилин в холодній воді, щоб видалити надлишки крохмалю.
 • у каструлю налити рослинне масло, наприклад, соняшникова дезодорована олія;
 • картоплю вийняти з води і просушити будь-яким рушником, інакше при попаданні крапельок води в розпечену олію виникнуть сильні бризки.
 • У каструлю налити рослинну олію і по черзі кидати туди скибочки картоплі. Готувати близько трьох хвилин.
 • як тільки чіпси стають золотистого кольору, негайно виймати їх з олії.

Фахівці рекомендують застосовувати гідрогенізовану олію, і не використовувати рідку олію, а переважно брати соєву або бавовняну олію, яка вже містять свої власні антиоксиданти, які зведуть до мінімуму шкідливі речовини.

Поширені помилки при приготуванні картопляних чіпсів

 • Картопля ламається, коли ви її смажите

Поширена проблема, майже завжди пов’язана з неправильним вибором сорту картоплі. Зокрема, борошнисті сорти, з великим вмістом крохмалю, стають ламкими під час приготування.

Вибирайте та використовуйте нейтральні або воскові сорти картоплі з низьким вмістом крохмалю.

 • Картопляні чіпси стають занадто темні

Неважливо, чи готуєте ви чіпси в духовці, на сковорідці або у фритюрниці, обов’язково зверніть увагу на температуру олії та тривалість приготування. Якщо чіпси набувають злегка коричневий, більш золотистий колір, то картопля готова. Занадто темний колір скибочок картоплі – це результат занадто довгого обсмажування або занадто високої температури.

Чим темніші скибочки картоплі, тим вище в них вміст акриламіду, тим більше шкоди вони приносять для здоров’я.

 • Чіпси занадто солоні

Якщо ви трохи перестаралися з сіллю, є лише один спосіб врятувати пересолену картоплю: підготуйте ще одну партію скибочок, додайте її до пересоленої картоплі, і вони вберуть зайву сіль.

Резюме

Як стверджують експерти на якість готової продукції, тобто на чіпси для продажу, найбільше впливає сорт картоплі.

Картопля вирощується в основному трьох сортів:

 • борошняна картопля – вона містить крохмалю до 29 %;
 • середня картопелька – в ній крохмалю до 16 %;
 • воскова картопля – вміст крохмалю до 13 %,

Картопля воскових сортів в чіпсах зберігає форму і пружність. Середній сорт картоплі теж тримає форму й є ідеальним варіантом для смаження.

Борошняний сорт картоплі розвалюється – використовується для пюре.

Бізнес-ідея виробництва картоплі фрі: зразок шаблону бізнес плану

Бізнес-ідея – полуниця на підвіконні: бізнес план по вирощуванню ягід в хатніх умовах

Бізнес-ідея – вулична їжа: 9 ідей і рецептів фаст-фуд бізнесу

Rate this post

Коментарі 2

Залишити відповідь