Коли намагаєшся почати свою справу, всі шляхи добрі, так говорить один із знайомих, разом з тим такий підхід виправдовується далеко не завжди. Дійсно, що може простіше і найбажаніше ніж почати свій бізнес за принципом «Прийшов, побачив, переміг» та такий варіант розвитку подій найбільш привабливіше, але практика показує, що не все так просто як може здатися на перший погляд. І так сьогодні хочу представити Вашій увазі одну ідею малого бізнесу з нуля, яка, значною мірою завдяки вище названому принципом, просто збанкрутувала себе і заодно свого господаря, хоча був готовій бізнес план.
Саму ідею можна назвати готовою бізнес ідеєю, не вимагає особливих вкладень матеріального характеру. Мова йде про готову ідеї бізнесу у вигляді створення диспетчерської служби з вантажоперевезень. За фактом даний вид бізнесу хоча і є відносно простим, має величезну кількість своїх «підводних» каменів, пов’язані вони в першу чергу з відносно великою консервативністю ринку, грубо кажучи, великі транспортні компанії займаються організацією своїх перевезень самостійно, невеликі фірми вантажоперевезень прагнуть також зайнятися диспетчерським бізнесом.
При цьому всьому рівень конкуренції на ринку досить високий, разом з тим маючи бажання і комунікабельність подібний готовий бізнес (готовий тому, що для його реалізації необхідний тільки телефон, комп’ютер і бажання) можна не тільки розпочати, але й успішно реалізувати тобто і є готові бізнес плани.
Фактично реалізація готової ідеї бізнесу у вигляді диспетчерської служби для вантажного транспорту, хоча служби сильно сказано, починали її дві людини, в середині 2006 року. Можу сказати, що на той час відбувався великий підйом на будівельному ринку, та й в цілому економіка росла стрімко, а ось автопарк дуже сильно відставав від фактичного попиту. Така ситуація призвела до того, що пошук відповідного транспорту, та й транспорту взагалі був досить великою проблемою, що власне і привело до появи цілого ринкового сегмента. Варто зазначити, що диспетчера існували й раніше, але в той час ринок зростав дуже стрімко, що дозволило швидко реалізовувати готові бізнес плани. В кінцевому підсумку хлопці зуміли договорити з десятком водіїв далекобійників рідного міста про співпрацю, грубо кажучи, створили невелику партнерську об’єднання і почали активно працювати.
Можна відзначити, що дана готова бізнес ідея багато в чому будуватися на особистих факторах і великій комунікабельності з умінням домовитися, тобто потрібно вміти жити з телефоном у вуха і вміти говорити годинами з масою людей. Даною вміння це свого роду талант (наприклад, я так точно не можу), але по факту вже через років хлопці почали обслуговувати близько 30 постійних машин по всій країні, ну мали пристойну базу сусідів-конкурентів, з якими, то конкурували, то тут ж об’єднували свої зусилля і обмінювались вантажами.
Реалізація готового бізнесу плану виявилася наскільки рентабельною і вигідною, особливо з урахуванням того, що вчасно вдалося створити нормальну бухгалтерську підтримку для них і даний факт дозволив працювати не тільки, з таким улюбленим всіма далекобійниками налом, але і без проблем вантажоперевезення здійснювали і за безготівковим розрахунком. Аналізуючи всю ситуацію можна сказати, що даний крок (створення фірмочки і робота по безналу) багато в чому сприяв такому успіху всієї бізнес ідеї з нуля. Тобто близько 50% замовників на той час були готові платити частково налом, частково безналом, як правило, ж невеликі фірми і самі далекобійником уникали безготівки, а от послуги великих компаній хоча і пропонували безнал, але і вартість своїх послуг завищували. Як наслідок великої конкуренції в такий от напівофіційної ніші партнери не відчували. Ніша на ринку була вибрана вдало. З появою доходів (дуже великих, за фактом такого стрімкого розвитку бізнесу я більше не бачив) почали розширювати свій бізнес.
Але, як і в при реалізації готової ідеї бізнесу у вигляді диспетчерської служби працювали за принципом «Прийшов, побачив, переміг» і гроші почали вкладати в покупку вантажних автомобілів, при цьому, не складаючи бізнес-план, керуючись готовим бізнес планом розробленим в самому початку та не прораховуючи можливі наслідки. В якості найбільш перспективного ринку вибрали не далекі перевезення, на яких власне і спеціалізувалися, а невеликий сегмент ринку з перевезення сипучих вантажів. Недалеко від міста відкрили кілька пісочних кар’єрів і надходили великі обсяги замовлень на перевезення піску, як на пункт перевантаження залізниці, так і доставка по регіону. На перший погляд джерело доходів прекрасний постійний обсяг робіт і невеликі відстані плюс купували нові вантажівки китайського виробництва. Так як власне гроші і можливості ніхто не прораховував, брали стільки, скільки було потрібно і в більшій мірі в кредит. Фактично було куплено чотири великі 40 тонних вантажівки і 12 штук 20 тонних для коротких відстаней.
Поява такого потужного автопарку викликало масу проблем як із забезпеченням самої бази під техніку, так і банальний ремонт техніки запчастини на яку практично не було. Як приклад, від подачі замовлення на зчеплення для вантажівки до приходу самого зчеплення проходило не менше місяця, плюс час на ремонт. У зв’язку з тим, що бізнес йшов від зворотного, тобто спершу машини, а потім думки, куди їх подіти, виникла маса проблем з облаштування самої бази. Починаючи від покупки землі (землю їм намагалися продати в 2 рази дорожче, ніж вона коштувала до цього) закінчуючи підбором робітників і водіїв, які хотіли і головне вміли дбайливо поводитися з технікою.
Поява такої великої купи проблем з новим автопарком призвело до ще одного негативного наслідка, фактично бізнес з диспетчерською службою переклали на 10 молоденьких дівчаток, яких перестали контролювати. Як наслідок бізнес дуже похитнувся і ще до початку кризи в кінці 2008 року замість 30 машин, диспетчерська служба вже працювала тільки з 15. Багато в чому така ситуація була обумовлена тим, що заробітна плата самих дівчаток м’яко скажемо не була висока, та й підбір персоналу по довжині ніг справив великий вплив на якість роботи.
Поява кризи спровокувало падіння будівельного ринку і як наслідок зменшення, а потім і повну зупинку піщаних кар’єрів, а от кредити необхідно було платити регулярно. Цікаво, що вже тоді «пісковики» почали купувати власну техніку і з появою попиту практично самостійно зайнялися доставкою піску. Диспетчерський бізнес також впав, а ті мінімальні замовлення, які і були, не змогли підтримати на плаву всю величезну махину бізнесу.
Як сумний підсумок, всі машини, в тому числі й особисті, базу і навіть квартири забрали в рахунок сплати кредитів. Кредити бралися в доларах, хоча ще тоді я намагався пояснити, що таке кредитування дуже небезпечно в довгій перспективі. Які після обвалу вітчизняної валюти стали в кілька разів дорожче і головне більше, а ось реальна вартість б / в автомобілів ще й китайського виробництва в наших умовах виявилася значно нижче, ніж хотілося їх колишнім власникам.
Висновок навіть найуспішніші і перспективні ідеї малого бізнесу не можуть бути запорукою успішності бізнесу в цілому, як і ті ж готові бізнес плани, непродумане планування і стратегічне управління власним бізнесом в кінцевому підсумку веде до банкрутства всього бізнесу. Варто пам’ятати, що планування і якісне управління, помножене на дбайливе ставлення до найманого персоналу ось той самий ключ до успіху.
Стати дистрибютором в регіоні без вкладень
Чи є альтернатива малому бізнесу в Україні
[…] Вантажні перевезення – ідея для бізнесу […]