Перейти до контенту

Вирощування грибів вдома – способи, умови, поради експертів

На думку вчених, які вивчають життя грибів, прийшли до висновку, що в лісі дерева не можуть нормально рости і розвиватися без симбіозу (зв’язку) з грибами. Тому міським жителям, щоб вирощувати лісові гриби у себе на дачі або в городі потрібно пересадити саме з лісу дерева під якими ростуть гриби, наприклад, підберезники або маслюки. А найкраще, створити міні гай, і тоді з’являться шанси, що не потрібно їхати в ліс за грибами, а бродити по своїй дачі і збирати білі гриби.

Але, у кого такої можливості немає, можна вирощувати гриби, які ростуть на добре удобреній землі, наприклад, печериці. Гриби, вирощені власними зусиллями набагато приємніше вживати в їжу. Якщо подумати, то це гарна ідея для бізнесу. Гриби люблять всі люди і їх вирощування на продаж – це прибуткова справа. Однак як в кожній справі, тут теж потрібні знання, вміння і досвід. Якщо вас заінтригувала ця бізнес-ідея, то читайте статтю далі.

Як вирощувати гриби в домашніх умовах: ідея бізнесу

вирощування грибів вдома

Підприємці грибівники і експерти цієї ніші в один голос стверджують, що вирощування грибів буде вигідною справою, якщо це робити у великому обсязі. Ціни на грибну продукцію сьогодні не високі, тому що в цій ніші велика конкуренція

Наприклад, в Україні грибний ринок заповнений печерицями, які вирощені в Польщі. З ними дуже важко конкурувати, а вирощувати для сім’ї дуже дорого.

Наприклад, ті ж печериці на дачі виростити не вдасться, вважають фахівці. Єдині гриби, які можна вирощувати на дачі на вулиці то, наприклад, опеньки і гливи.

Де потрібно вирощувати домашні гриби

У ситуації, коли кілограм глив або печериць коштує понад 120 гривень, Домашнє вирощування цих грибів стає більш привабливим.

Все, що потрібно щоб втілити в життя цю бізнес-ідею – це трохи місця в підвалі, на горищі або в домашньому саду.

Які гриби можна вирощувати вдома і чи варто взагалі це робити?

Мало хто розуміє, що для отримання хорошого врожаю грибів гарної якості не потрібна велика промислова грибна ферма. Однак в першу чергу слід запастися терпінням, адже грибний бізнес займає багато часу.

Крім того, навіть найкраща підготовка не гарантує успіху. Ніколи немає впевненості, чи принесуть вжиті дії результат у вигляді великого врожаю грибів домашнього вирощування.

Однак безсумнівно, що вирощування грибів вдома або в саду на задньому дворі приносить велике задоволення і створює неповторну лісову атмосферу.

На врожайність домашніх грибів впливають різні фактори, найбільш важливим є місце. Наприклад, приватний будинок добре підходить для вирощування і глив і печериць, тому що в садибі можна вибрати різні території для вирощування:

 • галявина в тіні;
 • підвал;
 • теплиця.

Які гриби можна розвести вдома

На ринку є кілька видів грибів, які ростуть вдома, в гаражі, підвалі або домашньому саду. Для розведення в закритих приміщеннях відмінно підійдуть:

 • шампіньйон;
 • гливи;
 • гриби шиітаке.

Деякі аматори проводять експерименти на присадибних ділянках з розведення білих грибів, підберезників, маслюків або лисичок. Тут треба  розуміти, що кожен вид має трохи різні вимоги до температури і вологості, плодоносить в різні часи.

Як посадити грибницю вдома?

Виробники міцелію пропонують спеціально приготовану вакцину, що містить так званий живий мікоризний міцелій, тобто живі гіфи міцелію, готові до негайної колонізації коренів.

У продажу можна зустріти мікоризний міцелій хвойних грибів таких грибів, як маслюк і міцелій листяних дерев – червоний підберезник, золотистий підберезник, які містять відповідні види для нормального середовища для розведення й вирощування лісових грибів. Вартість однієї упаковки близько 300 гривен.

У домашніх умовах гриби вирощують в поліетиленових пакетах або ящиках . У продажу є готові субстрати з попередньо засіяним міцелієм.

Також можна придбати комплект для аматорського вирощування, який складається з засіяого міцелієм субстрату і мішків з субстратом, призначеним для покриття міцелію.

Вирощування грибів з насіння

Можна спробувати виростити гриби гливи з насіння, які продаються в магазині. Для їх вирощування в якості субстрату можна використовувати відходи деревини й тирсу.

Це набагато простіше, ніж готувати складний торф’яний субстрат для печериць.

Грибницю глив можна впровадити в деревні чурки, які бажано принести з лісу. Гриби обов’язково виростуть, але не можна сказати що багато, так на кілька обідів вистачить.

Якщо хтось хоче виростити гливи в квартирі, то потрібно прислухатися до порад експертів і не робити цього, тому що умови в квартирі не підходять для вирощування грибів.

На думку фахівців, квартирні умови не підходять навіть печерицям. Проблема полягає в тому, що практично всі гриби ростуть тільки в співдружності з рослинами і з корінням дерев.

Всі гриби дуже примхливі і вимагають природних умов. До того ж, вирощування грибів в житловому приміщенні шкідливо позначається на здоров’ї людей, тому що вони виділяють речовини, які на думку фахівців іноді викликають у людей алергію: кашель, нежить та інші симптоми.

Як вирощувати гриби – поради експертів

вирощування грибів вдома

Для того щоб зайнятися аматорським грибівництвом, необхідно створити умови, наближені до лісових. На жаль, не всі умови підходять для аматорського розведення підберезників, лисичок, білих грибів і маслюків, адже необхідний симбіоз (спільне життя )між грибами і деревами.

У місцях, де немає коренів таких дерев, як дуб, сосна, ялина або бук, вирощування грибів не можливе.

Печериці, безумовно, найпростіші гриби для вирощування вдома. Не тільки в плані самого догляду, але і в плані швидкості росту. Вони не потребують світла їх можна вирощувати при низьких температурах, що дозволяє розводити їх в підвалі або на горищі.

На готовий субстрат з міцелієм досить присипати покрив (покривний шар), полити водою згідно з рекомендаціями, і перші гриби з’являться приблизно через 20 днів.

Як виростити гриби за 20 днів в домашніх умовах: секрети від експертів

Промисловість випускає готові набори (кубики) для вирощування грибів в домашніх умовах. Їх можна придбати в інтернеті або в спеціалізованих магазинах. Вони коштують від 250 гривень і вище.

В комплект входить компостна суміш з посіяним міцелієм, мішок з покривною землею (торфом) і інструкція по вирощуванню. З одного куба можна виростити до 10 кг грибів.

Вирощування грибів в домашніх умовах крок за кроком:

1). Помістіть куплений кубик в тепле місце – оптимально 15 градусів, але не більше 20 градусів. Гриби не потребують світла, тому їх можна вирощувати вдома або в теплому підвалі.

2). Відкрийте коробку з кубиком, зріжте верхній шар фольги і застеліть поверхню підкладки газетою або сірим папером. Двічі на день змочуйте папір розпилювачем.

3). Через кілька днів під папером почне рости міцелій, схожий на білу цвіль. Коли міцелій стане видимим, зніміть газету і обережно накрийте субстрат торф’яним покриттям (торф’яне покриття завжди входить в комплект).

4). Торф’яний покрив підтримуйте у вологому стані, для цього його потрібно регулярно зволожувати. Зволожуйте обережно, щоб не перелити грибницю.

5). Протягом наступних 10 днів міцелій повинен розростися по оболонці і почати формувати перші гриби. Від закладки плодових тіл до першого врожаю проходить 3-5 днів.

6). Коли перший збір грибів закінчиться, засипте поверхню ящика свіжим торфом і дочекайтеся наступного врожаю.

7). Через 2-3 тижні повинні з’явитися нові гриби. Кубики зазвичай плодоносять 3-4 рази, що забезпечить сім’ю грибами на весь сезон.

Приблизно через 16 тижнів міцелій буде виснажений. Експерти рекомендують не викидати його, а використати для удобрення рослин.

Міцелій є цінним природним добривом, тому можете удобрювати їм рослини на клумбі в саду, на балконі і кімнатні вазони.

Глива – ще один вид грибів, який можна з успіхом вирощувати в домашніх умовах

Вдома гливу вирощують в спеціальних мішках, які мають правильну циркуляцію повітря.

Там знаходяться спресовані тюки соломи з міцелієм. Їх можна придбати в садових центрах та в Інтернеті. Завдяки їм перший збір глив можна проводити приблизно через 3-4 тижні.

Дуже популярним в Україні грибом, який можна вирощувати в домашньому саду, є лисичка.

Міцелій лисичок слід висаджувати в період з середини квітня по жовтень. Лисичка дає кращу мікоризу з молодими хвойними деревами, такими як сосна або ялина.

Міцелій лисичок необхідно змішати з волокнистим торфом і літром деревного вугілля. Домашнім способом отримати деревне вугілля можна збираючи золу від багаття або каміна.

Першого врожаю лисичок, вирощених в домашніх умовах, доведеться чекати не менше 2-3 років.

Домашні гриби мають надзвичайно ніжний смак і харчову цінність.

Вам, напевно, цікаво, чи корисні гриби? Нижче представлена інформація про те, яку харчову цінність і вітаміни містять гриби і чому люди повинні їх вживати в їжу:

 • гриби багаті білком;
 • полісахариди хітину, що містяться в грибах, мають протиалергічні властивості і зміцнюють імунну систему;
 • поліненасичені жирні кислоти знижують ризик атеросклерозу;
 • грибні вуглеводи дуже добре засвоюються людиною, тому після вживання страви з грибами людина відразу відчуває себе ситою;
 • гриби містять фолієву кислоту, тому їх рекомендують вагітним жінкам та людям з анемією;
 • вітаміни групи « В» зміцнюють нервову систему,
 • вони містять вітаміни «А»  і «D», яких немає в овочах і які дуже важливі для здоров’я кісток;
 • селен підтримує імунну систему, має протиракову та антиоксидантну дію . Захищає клітини від пошкоджень, які можуть викликати хвороби серця й рак;
 • бета-глютани стимулюють імунітет організму, а також прискорюють метаболізм жирів,
 • гриби також містять:
 • o   калій,
 • o   залізо,
 • o   кальцій,
 • o   натрій,
 • o   цинк,
 • o   мідь,
 • o   йод,
 • o    фтор,
 • o   марганець,
 • o   магній,
 • o   фосфор і свинець.
 • вживання грибів знижує рівень ліпідів у крові, підвищує імунітет і покращує травлення.

Як бачите, вирощувати гриби в домашніх умовах зовсім нескладно, а поживні властивості грибів роблять їх дійсно гідним продуктом для вживання в їжу.

Обладнання для вирощення грибів вдома

вирощування грибів вдома

Перше – це приміщення, при цьому в залежності саме від нього вибирають список необхідного обладнання, звичайно багато сказано про можливість пристосувати різноманітні приміщення під вирощування грибів, але найбільш оптимальним і економічно обґрунтованим є підвал або напівпідвал. Саме таке приміщення дозволяє підтримувати постійну температуру для вирощування грибів з мінімальними витратами як грошей так і ресурсів. Треба чітко усвідомлювати, що технологія вирощування вимагає дотримання температурних режимів та гриби дуже чутливі до даного фактору, саме тому рекомендую використовувати відповідне приміщення, а вже надалі проводити експерименти з іншими видами будівель.

Як простий приклад, відхилення на пару градусів вище норми призводить до ефекту «вигорання» міцелій, та всихання товарних грибів, а зменшення температури значно уповільнює ріст, та призводить до значних втрат часу (а це те ж саме, що втратити гроші).

– Друге – це саме устаткування, обладнання для вирощування грибів вушанки яке не відрізняється особливими характеристиками та вимогами. Що буде потрібно?

Вирощуємо гриби, яке обладнання необхідно

Двигуни для облаштування системи вентиляції, грубо кажучи, робимо систему вентиляції з нуля. Витяжні канали цілком можливо сформувати з «гофри» або будь-яких інших труб великого діаметра, особливістю є те, що витяжні канали необхідно прокладати по підлозі, з метою видалення спор грибів. Канали прокладаємо не тільки по стінах, а й центру приміщення. Вся система вентиляції може складатися з декількох двигунів і вентиляторів.

Вентиляція повинна забезпечувати мінімум трьох разову заміну обсягу повітря в приміщенні на максимальних потужностях за одну годину роботи.

Вирощування грибів вимагає значної кількості води, по цьому, якщо немає водопроводу, то доведеться обзавестися гідрофором. При цьому велику увагу необхідно приділити підтриманню вологості приміщення, при відносно невеликих об’ємах до 20 кв. метрів цілком можливо обійтись досить примітивними методами, на кшталт поливання полів, так інше, але якщо приміщення більше то рекомендую купити зволожувач повітря.

Для підтримки температури необхідна наявність найпростіших обігрівачів, це може бути як електричний прилад, так і газовий який буде використовуватися для пастеризації субстанції. Ось і весь не хитрий набір обладнання для бізнесу, все це цілком можна зробити самостійно без покупки готових систем, хоча якщо малий бізнес будуватися із значними вкладеннями, то цілком можна все замовити у спеціалізованих фірм.

Одночасно треба пам’ятати, що вирощування грибів досить кропітливе заняття, яке потребує системного догляду, тобто контролю за температурою, вологість таке інше, щоб частково позбавитись таких нюансів цілком можливо введення електронних датчиків контролю за даними показниками. Можна купити як готові терморегулятори та влагоміри так і замовити їх в електромайстерні. Самі розумієте перші більш надійні, другі більш дешевші, що купувати, чи професійне чи побутове відповідь найдете тут .

При цьому вартість таких пристроїв та обладнання не є захмарною наприклад, електронний датчик який самостійно регулює температуру обійдеться в 200-300 гривень

– Третє – інвентар в нього входить наявність ємності для пастеризації, мішки для самого екстракту, стандартні мішки і ящики під урожай, а також лопати, вила. Одним з найбільш значних статей витрат для інвентарю будуть стелажі для установки самих контейнерів (виготовлення таких стелажів власними силами цілком реальна річ, до речі в подальшому виготовлення стелажів може стати прекрасним джерелом додаткового доходу і розглядатися як окрема ідея бізнесу), але цілком реально використовувати систему підвісної зберігання, тобто установка тросів і підвішування мішків. Плюс необхідна буде солома, шкарлупи насіння, міцелії .

Ось і весь нехитрий, хоча і досить об’ємний перелік обладнання для вирощування грибів вешанкі. Реалізації цієї ідеї малого бізнесу хоча і пов’язана з наявністю великого обсягу фізичної праці але цілком можливо організувати власний бізнес не маючи значних фінансових ресурсів, якщо ж є проблеми навіть з таким мінімальним набором устаткування, обладнання, то цілком можливо заробити мінімальний стартовий капітал самостійно – як заробити самостійно стартовий капітал можна почитати тут.

Про що дійсно варто пам’ятати при вирощуванні грибів вешанкі про те, що вони дуже вибагливі до температурного режиму та вологості повітря, тобто перед початком реалізації бізнес ідеї варто ретельно підготуватися приміщення та передбачити як можливість з підігріву повітря в зимовий період, так і необхідність зниження температури в літній період.

Також не забувати про вологість.

Практика реалізації даної ідеї малого бізнесу показує, що до 90% невдач у даній сфері бізнесу пов’язана з самою звичайною недбалістю яку допускає сам власник при вирощуванні грибів.

Хоча надалі по добрій старій традиції починають говорити про безліч причин, забуваючи найголовнішу. Вешанки як і гроші люблять тишу і спокій, при бажанні бізнес в сільському господарстві може приносити величезний доходи і дана сфера являється дуже високорентабельна. Інші ідеї бізнесу на селі можна знайти – тут.

Можна лише добавити, що с ростом попиту на продукти харчування роль грибів в нашому раціоні буде тільки збільшуватись, що в свою чергу буде стимулювати попит на них, а це все з урахування простоти організації такого бізнесу и мінімальними потребами в додатковому обладнані для бізнесу робить дану ідею дуже перспективною, хоча є і інші прибуткові ідеї малого бізнесу.

Резюме

Чи вигідно вирощувати гриби вдома? Враховуючи, що сьогодні практично всі продукти доступні в магазинах цілий рік, може здатися, що таке домашнє вирощування грибів позбавляє мети.

Однак виявляється, що інтерес до вирощування грибів в домашніх умовах постійно зростає. Звичайно, це також пов’язано з кліматичною кризою, через яку літо в Україні протягом декількох років стає спекотнішим, а земля сухішою. Крім того, багато людей ставляться до цієї діяльності як до хобі.

Безсумнівним плюсом аматорського вирощування грибів є і те, що при ньому не використовуються непотрібні хімікати.

Головною цінністю їстівних грибів є їх неповторний смак і аромат.

Вони є прекрасним доповненням до різних страв і збуджують апетит, а також є джерелом багатьох вітамінів і мінералів.

Відкриваємо шиномонтаж

Привабливі ідеї для малого бізнесу на селі

Зелений туризм -створення власного бізнесу

Коментарі 2

Залишити відповідь